How to Eat for $100 a Week

20160312-IMG_1842

Organic eggs, freshly baked bread, almond milk, baby spinach, apples, bananas, ground turkey breast…the list goes on. Quality ingredients, especially healthy ones, are pricey.

Don’t let your budget stop you from buying healthy food for you or your family. I can honestly say that my husband and I grocery shop each week for $100, sometimes less. (Obviously, if you’re a family of four, then $100 might not be possible. However, the words healthy and budget can be used in the same sentence.)

Do we live off of ramen and beans and rice? Nope. In fact, we do most of our shopping in the “outer rim” of the grocery store. By this I mean, the produce department, bakery, deli, and meat department. We venture very little in the aisles, for they mostly contain highly processed and prepared foods. (Know what you’re putting in your body!)

But how is this possible? Can two people really eat healthy for $100 a week? Yes indeedy! We’ve been eating on that budget since we got married. My husband and I have adopted the Dave Ramsey budgeting practices. I will go into our budgeting life in a future post, but I’ll tell you right now–budget together.ย It’s something that has really strengthened us.

So basically, we walk into the grocery store with an envelope of $100 in cash and our grocery list/meal plan. Can you buy all organic for $100? No, unfortunately. But select items, yes. We like organic eggs and we splurge on certain vegetables. This $100 covers breakfast, lunch, and dinner for two for an entire week.

Shop sales, choose grocery store brands over name brands, and don’t buy a ton of “extras.” Purchase snacks and whatnot, but don’t go overboard. That’s what’ll bring you over budget.

Some meals I make require more ingredients than others. Therefore, when I meal plan for the week, I try to select one simpler (and cheaper) meal and one meal that requires more ingredients. This helps me stay on budget. Read more about how I meal planย here.

The moral of the story is, eating for $100 a week for two people or less is totally doable. If you eat out for dinner every night, you would very quickly go over $100. So, grab your purse, head on over to your local grocer, and enjoy healthy food that’ll make your body (and your budget) happy! ๐Ÿ…๐Ÿ˜Š

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s